دکتر کزازی

مقدمه ای بر کتاب « ته‌م »

کُردی کرمانشاهی شاخه ای از زبان گرانسنگ و مایه‌ور کُردی است که یکی از کهن ترین زبانهای ایرانی است و به شاخه‌ای نغز و شکوفان می‌ماند که از آن درخت تناور و گَشَن بیخ و بسیار شاخ بررُسته است . این شاخه از زبان کُردی بس نغز و دلاویز و خوش آهنگ افتاده است و نیک همساز و دمساز است با بهره بُردِ هنری و زیبا شناختی از زبان .

از آن است که سروده هایی در آن پدید آمده است و درپیوسته شده است، آنچنان آهنگین و دلنشین که با یک بار شنیدن در یاد و نهاد شنونده می ماند. از این روی، بیشینه ی این سروده ها، از تری و تازگی ، به ترانه دیگرگون شده است و از سرگی و سختگی، چونان سرودِ رامش، کارکرد خُنیایی یافته است و بخشی ارزنده و برازنده از گنجینه ی فرهنگی و هنری کرمانشاه گردیده است. سراینده‌ی بسیاری از این ترانه‌های « نوبرانه » که بر زبان کرمانشاهیان روان است و آوازخوانان، دمساز با ساز، به آواز می‌خوانندشان، دانسته نیست که کیست؛ ترانه‌هایی از این گونه:

ئه‌ێ دنیا داران، ئه‌ێ دنیا دووسان!

دنیا ده‌مێگه چو شاڕوو بووسان

            ***

تنیا دارێگ بیم کیه‌نی وه سام بی

گه‌ل گه‌ل نازاران دایه‌م وه پام بی

           ***

چه‌وه‌یل مسد بی سرمه مه‌سه

خودا مه‌زانو خونی چه‌ن که‌سه

         ***

جفتێ چه‌و دیری چو پیاله‌ ێ  چینی

خوداێ بان سه‌ر له لید نه‌سینی

بی‌گمان، هنوز همچنان بر این گنجینه‌ی ناب و یگانه‌ی کرمانشاهی می‌توان افزود؛ سخنوران چربگوی و شیرین سخن کرمانشاه می‌توانند در کُردی کرمانشاهی سروده‌های دلاویز و شورانگیز درپیوندند و از نغزیها و نوشنواییهای این شاخه از زبان کردی به شایستگی بهره بجویند.

از آن است که هنر پژوهشگر و سخنور و روزنامه‌نگار پویا و پرتلاش کرمانشاهی ، آقای جلیل آهنگر نژاد، را که کُردی کرمانشاهی را چونان زبان ادبی خویش برگزیده‌است و در کار آورده است و این دفتر شعر را به همشهریان ادب  دوست خویش ارمغان کرده است، می باید ارج نهاد و او را به پاس این تلاش ارزشمند ادبی و فرهنگی، فرخباد و دست مریزاد گفت. برای او، از درگاه دادار دادگر، کامگاری و بختیاری آرزو دارم.

میر جلال الدین کزازی

مرداد ماه 1389

 

/ 42 نظر / 28 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صدیقه حسینی

«غزلگیجه» به روز شد با: »»ژست های شاعرانه با سس اضافه! »»این روزها همه برنامه ی مشاعره را می بینند،شما چه طور؟ »»چند پیشنهاد خوب و خواندنی: و شعر که دغدغه ی همیشه ی من است! محرمانه دوستت دارم مخفیانه عاشقت شدم.... منتظرم!

عباس جوزیان(موسسه خیریه گل نرگس ایلام)

سلام وبلاگ خوبی دارید وبلاگتون رو لینک کردم اگه می تونید وبلاگ ما رو با اسم "موسسه خیریه گل نرگس"لینک کنید اگه میتونید این وبلاگ رو به دیگران معرفی کنید انشالا اجرتون باخدای مهربان باشه اینم ادرس وبلاگمون: www.gol-nargesilam.blogfa.com البته اگه خودتون قصد کمک دارید میتونید به سایت اصلی این موسسه مراجعه کنید: www.gol-narges.com

الهام حیدری

سلام بعد از مدتها نبودن به روزم با شعر و سه تا کارتون فوق العاده: ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم؟ و منِ نفرت انگیز! منتظرتان هستم با آرزوی بهترین ها برای شما در سال جدید [لبخند]

الهه وکیلی

زمستان به آخرین شاخه ام رسید و حالا نوبت بهار است .... بهارتان جاودانه باد [گل]

الهه وکیلی

زمستان به آخرین شاخه ام رسید و حالا نوبت بهار است .... بهارتان جاودانه باد [گل]

الهه وکیلی

زمستان به آخرین شاخه ام رسید و حالا نوبت بهار است .... بهارتان جاودانه باد [گل]