کتاب کردی ته‌م به بازار آمد

 

ته‌م ،‌مجموعه شعر کردی کرماشانی

کتاب ته‌م (‌مه غلیظ راز آمیز )‌با همت انتشارات باغ نی کرمانشاه به بازار آمد . این کتاب در بر گیرنده‌ی اشعار کلاسیک جلیل آهنگرنژاد است که با مقدمه ای از دکتر میر جلال الدین کزازی آراسته گردیده است . علاقمدان می توانند با مراجعه به کتابفروشی های معتبر در استانهای کرمانشاه ، ایلام و کردستان این کتاب را تهیه نمایند .

CD  صوتی این اثر با صدای هنرمند نام آشنای کرمانشاهی دکتر امین جلیلیان منتشر می شود .

مقدمه ای بر کتاب ته‌م

به قلم دکتر میرجلال الدین کزازی :

کُردی کرمانشاهی شاخه ای از زبان گرانسنگ و مایه‌ور کُردی است که یکی از کهن ترین زبانهای ایرانی است و به شاخه‌ای نغز و شکوفان می‌ماند که از آن درخت تناور و گَشَن بیخ و بسیار شاخ بررُسته است . این شاخه از زبان کُردی بس نغز و دلاویز و خوش آهنگ افتاده است و نیک همساز و دمساز است با بهره بُردِ هنری و زیبا شناختی از زبان .
از آن است که سروده هایی در آن پدید آمده است و درپیوسته شده است، آنچنان آهنگین و دلنشین که با یک بار شنیدن در یاد و نهاد شنونده می ماند. از این روی، بیشینه ی این سروده ها، از تری و تازگی ، به ترانه دیگرگون شده است و از سرگی و سختگی، چونان سرودِ رامش، کارکرد خُنیایی یافته است و بخشی ارزنده و برازنده از گنجینه ی فرهنگی و هنری کرمانشاه گردیده است. سراینده‌ی بسیاری از این ترانه‌های « نوبرانه » که بر زبان کرمانشاهیان روان است و آوازخوانان، دمساز با ساز، به آواز می‌خوانندشان، دانسته نیست که کیست؛ ترانه‌هایی از این گونه:
ئه‌ێ دنیا داران، ئه‌ێ دنیا دووسان!
دنیا ده‌مێگه چو شاڕوو بووسان
            ***
تنیا دارێگ بیم کیه‌نی وه سام بی
گه‌ل گه‌ل نازاران دایه‌م وه پام بی
           ***
چه‌وه‌یل مسد بی سرمه مه‌سه
خودا مه‌زانو خونی چه‌ن که‌سه
         ***
جفتێ چه‌و دیری چو پیاله‌ ێ  چینی
خوداێ بان سه‌ر له لید نه‌سینی
بی‌گمان، هنوز همچنان بر این گنجینه‌ی ناب و یگانه‌ی کرمانشاهی می‌توان افزود؛ سخنوران چربگوی و شیرین سخن کرمانشاه می‌توانند در کُردی کرمانشاهی سروده‌های دلاویز و شورانگیز درپیوندند و از نغزیها و نوشنواییهای این شاخه از زبان کردی به شایستگی بهره بجویند.
از آن است که هنر پژوهشگر و سخنور و روزنامه‌نگار پویا و پرتلاش کرمانشاهی ، آقای جلیل آهنگر نژاد، را که کُردی کرمانشاهی را چونان زبان ادبی خویش برگزیده‌است و در کار آورده است و این دفتر شعر را به همشهریان ادب  دوست خویش ارمغان کرده است، می باید ارج نهاد و او را به پاس این تلاش ارزشمند ادبی و فرهنگی، فرخباد و دست مریزاد گفت. برای او، از درگاه دادار دادگر، کامگاری و بختیاری آرزو دارم.


میر جلال الدین کزازی
مرداد ماه 1389

/ 17 نظر / 144 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرهاد

سلام جلیل جان. اول اینکه ممنون بابت لطفت. دوم اینکه نه هنوز نرسیده.

سمیه مهری

سلام استاد منت بزارید یه سری بهمون بزنید[گل]

مایاماناس

نیستی آقای آهنگرنژادعزیزکتاب روخریدم وقلم مریزادمیگم..کار زیبایی ست..تلاش شما درعرضه ی فرهنگ بومی ستودنی ست.. کارکوچک ماتنهامی تواندمعرفی آثارارزشمنددوستان باشد..دراین راستا تصویروعنوان کتاب و...رابرپیشانی وبلاگ جدید "مانامایاس"(جمهوری شعر)ونه"مایاماناس"گذاشته ام..به آدرس http://manamayas.blogfa.com/ ...... وباشعری جدیددر"مایاماناس"به شب/روزم..

مایاماناس

دلشوره تاتاپاپای دل دریاها دریادلی کو؟که شورهفت دریا را بنوشدوبنوشداند شیرین نمک شیرین را فرهادرابشوراند ............................................................................ باشعری به شبم چراغی بیاور بااحترام:مایاماناس

باوه یال

با سلام و ارادت بسیار جناب اهنگر نژاد عزیز به خواندن هفت شعر کوتاه ( طرح ) از مجموعه ی در دست چاپ " به‌زه‌ینامه‌ئ داول" دعوتید اگر لطف بفرمایید و نقد یادتون نره همیشه برقرار باشید و مستدام

شهرام بیانی(ئاکو)

سلام شاعر گرانقدر ... با تبریک مجدد در موفقیت های ناب با احترام دعوتید به خوانش و نقد و نظر در (شعر نو - نقد نو) کاری تازه در مجموعه ی کردی با ترجمه فارسی بدرود/ شهرام بیانی(ئاکو)

علی آهنگرنژاد

سلام دوست عزیز من هم از اینکه هم شهرتی خوبی مثل شما دارم خیلی خوشحالم . البته من دوستان کرمانشاهی خوبی دارم ! اما خودم بچه اهوازم حتما با یکی از دوستای کرمانشاهیم که اهل شعر آشنات می کنم راستی منم از دوستداران شعر و مخصوصا موسقی هستم کمی هم تنبور می نوازم فیلمهای سید خلیل عالی نژادم دارم امیدوارم که موفق باشی

فراخوان جشنواره شعر فجر

جشنواره شعر فجر به منظور ارتقاي سطح كيفي شعر و گسترش هرچه بيشتر آن ،به عنوان پشتوانه فرهنگي و ثروت ملي،پنجمين چشنواره بين المللي شعر فجر برگزار مي شود. اميد است شركت فعال و موثر كليه عزيزان شاعر ، باهر گرايش ، سليقه و سبك شعري موجب بالندگي هرچه بيشتر اين هنر ملي گردد. اين جشنواره كاملا رقابتي است و تمام سنين، مضامين، قالب ها و حوزه هاي شعري (سنتي،نيمايي و سپيد، سرود و ترانه) و بخش ويژه كودك و نوجوان را در بر مي گيرد. بديهي است ارزيابي براساس آثار ارسالي خواهد بود و از برگزيدگان در مراسم اختتاميه تقدير شايسته اي به عمل خواهد آمد شرايط شركت: ارسال مجموعه هاي شعر منتشر شده در فاصله زماني 1388و 1398 يا حداقل 10 و حداكثر20 صفحه شعر (از تازه سروده ها) در هر يك از بخش هاي موردنظر شاعران تكميل و ارسال فرم شركت در جشنواره به ضميمه يك برگ تصوير شناسنانه يا كارت ملي لینک فرم ضمیمه: http://ibna.ir/images/docs/files/000083/nf00083419-1.JPG مهلت ارسال آثار: تا پايان آبان ماه 1389 نشاني دبيرخانه : تهران،خيابان شهيد مطهري،خيابان قائم مقام فراهاني،خيابان فجر،پلاك 7 ،طبقه چهارم تلفن:88342979 نمابر:88861324

سمیه مهری

سلام استاد دعوتید به خواندن یک دوبیتی از حقیر... [گل]

امین کمیلی

سپاس سپاس تشکر تشگر